Chabařovice - likvidace starého elektrického vedení

Do června 2013 sloužila pro přívod elektřiny do areálu Petri vysokonapěťová linka 6 kV. Jednalo se o páteřní a odbočnou linku o celkové délce 986 metrů, jejichž dráty (lana AlFe o průřezu 95 a 70 mm2) byly nataženy mezi celkem 8 příhradovými stožáry, 3 betonovými a 1 dřevěným sloupem. Vzhledem k technickému stavu, nepotřebnosti a nadbytečnosti pro státní podnik PKÚ byla v roce 2014 celá linka navržena k likvidaci. Z důvodu špatného přístupu techniky byli o odřezání AlFe lan požádáni výškoví specialisté závodní báňské záchranné stanice Odolov.

Práce byla provedena ve čtvrtek 11. června 2015. Záchranáři zajištění během výstupu i v průběhu práce pomocí horolezecké techniky postupně odřezávali na jednotlivých stožárech a sloupech pomocí akumulátorové úhlové brusky jednotlivá lana a shazovali je na zem. Odvoz nasledně zajišťovali pracovníci elektroúdržby PKÚ.

Celá akce byla provedena v průběhu pěti hodin, bez mimořádností, ke spokojenosti všech zúčastněných i objednatele, kterým byl tentokrát mateřský podnik. Báňští záchranáři v tomto případě uplatnili odbornost pro práce ve výškách a opět ukázali svoji univerzálnost pro různé druhy činností.