Horolezecký úklid v elektrárně Poříčí

Spolupráce báňské záchranné služby Odolov a Elektrárny Poříčí nabývá na intenzitě. Další požadovanou prací vedení provozu bylo v říjnu tohoto roku odstraňování vrstev prachu z ocelových konstrukcí technologie kotelny K 8. Tato práce vyžaduje zručnost uklízečky, odolnost proti teplu a zajištění proti pádu z výšky.

V prostorech kotelny K 8 je nainstalováno potrubí centrálního vysavače, osazené vývody pro připojení hadic, kterými je možno usazený prach odsávat, na některých místech se však bez horolezké kvalifikace a horolezecké techniky úklid provádět nedá. Dalším problémem je vysoká teplota prostředí. Například v prostoru nad spalovací komorou kotle měly trapézové plechy, ze kterých byl usazený prach odsáván, teplotu převyšující padesát! stupňů Celsia a sálavé teplo v pracovním prostoru přesahovalo čtyřicet stupňů. Bylo tady nutno pracovníky pravidelně střídat a zajišťovat dostatečný přísun tekutin. Prakticky všechny konstrukční prvky v blízkosti kotle jsou trvale horké, bez ochranných pomůcek je nemožné se jich dotýkat a je třeba neustále hlídat, aby nedocházelo k přehřívání organismu pracovníků oblečených v bezpečnostních postrojích, chránících je proti pádu z výšky.

Mnoho lidí by rádo pracovalo v suchu a teple. Práce popisované výše jsou ale již charakterizovány jako práce za ztížených podmínek a vyžadují dodržování specifických pravidel i způsobu provádění. Báňští záchranáři tato pravidla znají například z podzemí uhelných dolů z likvidací záparů. Jedná se vždy o náročnou činnost, vyžadující dobrý zdravotní stav všech zúčastněných.